Według wiedzy wedyjskiej, niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad prawidłowego harmonogramu dnia, jeśli chodzi o wstawanie oraz odżywianie. To zapewnia dobre zdrowie oraz wysoką efektywność działania w ciągu dnia. Oczywiście, są pewne indywidualne zależności, jednak, by się o nich przekonać, warto jest po prostu przez dłuższy czas sprawdzić poprzez doświadczenie, czy na pewno jesteśmy „sowami” i jak zharmonizowany tryb życia wpłynie na nasze samopoczucie i wydajność. To zaczynamy!
Pora wstawania oraz kładzenia się spać jest kluczowa dla naszego odczuwania szczęścia, sił oraz stanu zdrowia. Kłaść spać powinniśmy się już o 21, ponieważ układ nerwowy i hormonalny regeneruje się TYLKO pomiędzy 21 a 24. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, gdyż ich życie, działanie i odczuwanie spełnienia jest mocno sprzężone ze stanem emocjonalnym.
Jeśli chodzi o wstawanie, to gdy człowiek wstaje:
- między 3 i 4 rano – jest w stanie zrozumieć i posiąść wiedzę duchową, tajemną, niedostępną do percepcji o innych porach dnia. Wstający o tej godzinie będzie obdarzony optymizmem, ponieważ energia Ziemi w tej chwili jest nim przepełniona.
- między 4 i 5 rano – będzie miał silniejsze niż inni poczucie szczęścia oraz łatwiejszy dostęp do pozytywnych emocji.
- między 5 i 6 rano – ta pora sprzyja człowiekowi, który zajmuje się w życiu poważnymi sprawami. Jest tutaj obecna siła spokoju i zdrowia, ale już trochę mniej optymizmu.
- między 6 i 7 rano – człowiek będzie mniej więcej nadążał z pokonywaniem życiowych trudności, gdyż energii życiowej będzie wystarczająco dużo.
- między 7 i 8 rano – może odczuwać niechęć do życia, brak celu życiowego. Mieć skłonność do chorób (problemy z ciśnieniem, snem itd.), ponieważ siła jego optymizmu jest zerowa.
- między 8 i 9 – mogą pojawić się poważne choroby
- po 9 – pojawiają się choroby nieuleczalne, a także życiowe niepowodzenia, depresja itd.
Po przebudzeniu nie powinno się leżeć w łóżku, trzeba od razu wstać. Jeżeli człowiek leży 5 minut po tym, jak się obudził, to traci 10% swojej energii, jeżeli 10 minut – energia spada o około 20%.
Wystarczy leżeć pół godziny, by przez cały dzień czuć osłabienie i przygnębiebie, nawet jeśli wstało się o czasie.
Po przebudzeniu należy wziąć przyjemny prysznic. Po prysznicu należy poćwiczyć, zrobić rozgrzewkę (wystarczy 5 minut). Ruchy powinny być miękkie i delikatne. Można także robić statyczne ćwiczenia. Nie wolno ćwiczyć w szalonym rytmie.
Harmonogram odżywiania oraz zajęć – główne zasady
Od 7 do 9 rano – śniadanie – słodkie, banany, orzechy, owoce, suszone owoce, twaróg. Ser można jeść z rana, ale lepiej na obiad. Nie można jeść roślin strączkowych. Wyjątkiem jest kasza gryczana, która jest jedyną kaszą, która nie jest zbożem. Ją można jeść nawet rano. Sama w sobie jest lekkostrawna. Po 9 rano słodkości stopniowo stają się trucizną, które niszczą wątrobę i cały organizm. Czym później 9 człowiek je słodycze, tym bardziej osłabia jego organizm, wtedy organizm coraz mniej opiera się chorobom. Kobiety mogą jeść słodycze w ciągu dnia, ale nie na noc.
Od 9 do 11 to czas aktywności umysłowej, najlepszy, by się czegoś nauczyć i rozwiązać problemy. Dobry moment na zawieranie umów, spotkania i inne działania, które związane są z potrzebą dobrego zrozumienia tego, co się dzieje wokół.
Od 11 do 12 – jest to czas na obiad. Można jeść obiad o 13, ale po 13 lepiej już nie jeść. Na obiad można jeść wszystko. Szczególnie przydatne są duszone warzywa, można jeść zupy. Nie wolno jeść słodyczy na obiad – gasi to ogień pragnienia. Można troszeczkę na koniec, po obiedzie. Nigdy nie mieszaj świeżych warzyw ze świeżymi owocami. Owoce na obiad można jeść tylko duszone. Do duszonych owoców można dodać przyprawy (słodkie i ostre) – są silnym środkiem wspomagającym trawienie.
W czasie obiadu (lub od 10 do 14) można jeść żywność zbożową (chleb, zboża, kasze, groch…) – ona daje nam siłę umysłu. W tym czasie Słońce jest wysoko, a żywność zbożowa trawi się przy pomocy ognia słonecznego. Umysł się nasyca, a od tego ulepsza się pamięć, umiejętność rozważań, następuje spokój emocjonalny. Żywność zbożowa na noc nie jest w ogóle trawiona, dlatego pojawiają się kamienie w nerkach i pęcherzyku żółciowym. 80% kamieni w organizmie związana jest z tym, że człowiek je żywność zbożową w nieodpowiednim czasie.
Przed obiadem należy wypić szklankę wody. Potem można ją popijać podczas jedzenia, ale niedużo. Pod koniec jedzenia można wziąć kilka łyków, ale nie więcej. Szczególnie szkodliwe jest picie wody w ciągu 40 minut po jedzeniu – od tego mocno naruszane jest trawienie, mogą pojawić się problemy ze zdrowiem, to znaczy w tym czasie w żołądku tworzy się środowisko zapalne, w którym powinno trawić się jedzenie, a woda gasi ogień.
Kolacja – od 6 do 7 wieczorem. Do 7 godziny wieczorem można jeść warzywa i orzechy. Po 7 wieczorem można pić lekko posłodzone, gorące mleko (z miodem) z przyprawami (kardamon, fenkuł, gałka muszkatołowa, kurkuma).
Wadim Tuniejew
Tłumaczenie: N. Wojciechowska, korekta: Anna Wrzesińska
Interesują Cię takie tematy? Możesz dołączyć do mojej społeczności, by mieć dostęp do dodatkowych treści i promocyjnych ofert na moje kursy.