w Kobiecość i męskość

W wielu rdzennych kulturach mężczyzna występuje w roli namiestnika Boga na ziemi.

W światopoglądzie narodów słowiańskich mężczyzna-bóg uczestniczy w tworzeniu ziemskiego świata razem z wcieleniem bogini – kobietą.

W wielu późniejszych religiach obraz kobiety był zdyskredytowany i zdjęty z piedestału, stając się nierówny obrazowi mężczyzny. współczesne „religie” – kino, internet, przekazują obrazy surowych i nieustraszonych mężczyzn. Skąd zatem biorą się maminsynkowie, alfonsi i wolni strzelcy, którzy za nic mają męską misję bycia oporą i twórcą na ziemi.

A obrazy mężczyzn, które nosimy w sobie (zwykle stworzone w dzieciństwie i za pomocą np. literatury szkolnej) tworzą skrzywione obrazy, które w przyszlości przenosimy na relacje z płcią przeciwną, rodzicami lub przyjaciółmi.

Przyczyny infantylności mężczyzn

Korzeń problemu, jak zwykle, ukryty jest w dzieciństwie człowieka, a zatem i w najszej historii.

w latach wojny i po niej pokolenia naszych babć i prababć dźwigały wszystko na swoich ramionach, dając sobie radę same lub otrzymując pomoc od mężczyzn z pokaleczonymi przez wojnę ciałami i duszami.

Wszystko to, co mogły dać dam babki jeśli chodzi o prawidłowe kobiece cechy, to umiejętność czekania i wiary.

a jeśli chodzi o cechy nieprawidłowe – to przekazane nam zostało branie wszystkiego na siebie. stąd i tak powszechne do dziś postawy zosi samosi.

Wielcy mężczyżni – dziadkowie, ojcowie, mężowie, zawsze byli „gdzieś tam” – na froncie, na polu, w pracy, ale nie w domu.

To wychowało pokolenie mężczyzn, którzy uważali dom i sprawy z nim związane za typowo kobiece zajęcia  albo którzy przychodzili do domu tylko po to, by odpocząć, nie zwracając uwagi na to, że kobiety tak samo, jak i oni pracowały zawodowo.

kilka pokoleń dzieci widziało przed sobą obraz mężczyzny, który nijak nie realizował się w pracach domowych.

dla świadomości dziecka praca poza domem była czymś nierealnym, niezrozumiałym, dlatego i rola mężczyzny stała się dziwna, mglista, a sam on człowiekiems słabym i pozbawionym inicjatywy.

w latach 90-tych pojawiło się pokolenie współczesnych bizneswoman i mam, dorabiających na kilku etatach. te kobiety i dziś mogą rozwiązać każdy problem same albo z pomocą pieniędzy. nie potrafią prosić o pomoc i czekać na nią.

stąd pokolenie mężczyzn żyjących na zasadzie oczekiwania na lepsze czasy.

współczesna edukacja niestety nie porponuje pozytywnych obrazów męskich charakterów. nierealne jest zobaczyć mężczyznę nauczyciela w szkole, chłopcy widzą przed sobą głównie kobiece obrazy tych, które wymagają, przewodzą i biorą odpowiedzialność. Mężczyźni w szkołach zajmują stanowiska pomocnicze: elektryka, nauczyciela wfu, a na czele procesu nauczania stoją kobiety.

Obraz mężczyzny w literaturze

(…) Puszkin „Jewgienij Oniegin” – bohater pozwalał siebie kochać, ale sam nie przejawiał inicjatywy i silnej woli

(…) Gogol „Rewizor” – ani jednego pozytywnego męskiego charakteru – sami tchórze, pantoflarze i żonaci dla pieniędzy i statusu

(…) Szekspir „Romeo i Julia” – mężczyźni, dążący do łatwego i wygodnego życia, egzaltowany główny bohater z histeriami na temat miłości, ale nie robiący nic konkretnego dla swojej wybranki

(…) Lermontow „Bohater naszych czasów” – mężczyźni potrafiący jedynie fantazjować, a nie umiejący zapewnić fundamentów relacji, egzaltowani, lekkomyślni.

Gonczarow „Obłomow” – główny bohater – tchórz, leń, filozof – teoretyk

W XX wieku literatura staje się bardziej realistyczna, ale ten realizm przeraża. Bohaterowie na polu bitwy może i są, ale w relacjach, w budowaniu rodziny, wychowywaniu dzieci – już nie. A przecież życie mężczyzny składa się nie tylko z bitew, ale i zwyczajnych codziennych spraw, rozmów, zajęć z dziećmi i ukochaną. A jeśli takich przykładów niebyło w dzieciństwie, to skąd mężczyzna weźmie inicjatywę w budowaniu relacji, w wychowaniu dzieci?

Jak nasi przodkowie budowali relacje

DНажимая на кнопку, ты подтверждаешь своё согласие на обработку персональных данных согласно Политике Конфиденциальности.

Dopóki mężczyźni nie uświadomią sobie, że ich fundament obrazu mężczyzny jako Boga stoi nawet nie na glinianych nogach, a wisi w powietrzu, sytuacja w rodzinach i w kraju nie poprawi się.

Drodzy mężczyźni

Przyznajcie prawdę, choćby wewnątrz, albo szeptem. My kobiety wierzymy w was, ale sama wiara nie wystarczy. Potrzebne są działania.

A wszelkie działania należy zaczynać nie od rewolucji i poszukiwania wroga na zewnątrz, a od siebie.

Materiałów we współczesnym świecie jest wystarczająco dużo – macie do kogo zwrócić się o pomoc, jest gdzie szukać ludzi o podobnych poglądach. Nauczcie się zwyciężać swoje słabości każdego dnia. Prosimy!

Kocham Was i kłaniam się Wam. Wierzę w Was. Arina

Arina Nikitina

Tłum. Anna Ewa Wrzesińska

JEŚLI CHCESZ OTRZYMYWAĆ POWIADOMIENIA O NOWYCH ARTYKUŁACH I FILMACH – KLIKNIJ TUTAJ

Jeśli chcesz skopiować fragment tekstu lub udostępnić go w całości, dodaj proszę pod nim imię i nazwisko autora, tłumacza oraz podlinkowany adres: www.annaewawrzesinska.pl

Najnowsze artykuły
Anna Ewa Wrzesińska