w Duchowość, rozwój osobisty, Wiedza dawna

Dzisiaj porozmawiamy o czterech głównych ludzkich potrzebach i ich przejawach w codziennym życiu.  

Pierwsza potrzeba to prawo do istnienia.

„Ja jestem. Ja istnieję. Mam prawo być na tym świecie.”

Przejawia się ona w poczuciu bezpieczeństwa, ochrony, stabilności, a także w prawie do życia, posiadania swojego miejsca i bycia akceptowanym przez świat.

Potrzeba istnienia jest niszczona przez przesłania: „Jesteś nikim, i nie ma jak ciebie nazywać”, „Nie ma dla ciebie tutaj miejsca”, „Mam cię gdzieś”, „Jesteś pusty”, „Lepiej, gdyby ciebie nie było”.

Druga potrzeba to posiadanie swojej osobowości.

„Jestem unikalny. Różnię się od innych. Mam własne zdanie”.

Przejawia się ona w potrzebie samoakceptacji, zrozumieniu swojej unikalnej natury i talentów oraz szacunku dla siebie ze strony innych ludzi.

Destrukcyjne przesłania dotyczące tej potrzeby to: „Jesteś jak wszyscy!”, „Bądź jak wszyscy”,  „Po co Ci to?!”, „Siedź, nie wychylaj się!”, „Nie masz prawa głosu”, „Twoja opinia nic nie znaczy”, „Tacy jak ty nie są nam potrzebni”, „Nic Ci się nie uda”.

Trzecią potrzebą jest bliskość emocjonalna, komunikacja.

„Chcę kochać i być kochanym”, „Chcę wymieniać się emocjami”.

Jest to potrzeba równoważnej wymiany emocjonalnej, poczucia bycia akceptowanym w rodzinie i społeczeństwie oraz odczuwania pokrewieństwa, przynależności, jedności i bliskości.

Potrzeba bliskości jest niszczona przez przesłania „Jesteś mi obcy”, „Nie kocham cię”, „Nie wierzę w twoje uczucia”, „Twoja miłość nikomu nie jest potrzebna”, „Niczego od ciebie nie potrzebuje”, „Zmuszę cię do pokochania siebie”, „Twoje łzy nic nie znaczą”.

Czwartą potrzebą jest rozwój i ruch naprzód.

“Potrzebuję rozwoju.”, “Potrzebuje, by coś się działo”.

Człowiek czuje wtedy, że jego życie pełne jest zmian, jest zainteresowany życiem.

Czwarta potrzeba przejawia się w dynamice, rozwoju, uczuciu zainteresowaniem życia; w transformacji i rozwoju wewnętrznym oraz w rozwoju świadomości.

Ta potrzeba jest niszczona przez przesłania: „Nie wzrastaj.” „Nie bierz na siebie nic więcej”, „Czego jeszcze Ci brakuje?”, „Nie łam tradycji”, „Siedź i się nie wychylaj!”.

Oleg Jeriomienko

Tłumaczenie: N. Wojciechowska, korekta: Anna Ewa Wrzesińska

JEŚLI CHCESZ OTRZYMYWAĆ POWIADOMIENIA O NOWYCH ARTYKUŁACH I FILMACH – KLIKNIJ TUTAJ

Jeśli chcesz skopiować fragment tekstu lub udostępnić go w całości, dodaj proszę pod nim imię i nazwisko autora oraz tłumacza i podlinkowany adres: www.annaewawrzesinska.pl

Najnowsze artykuły
Anna Ewa Wrzesińska